درباره ما

نکات مهم در انتخاب سنگ نما

نکات مهم انتخاب سنگ نما

نکات مهم در انتخاب سنگ نما

نکات مهم در انتخاب سنگ نما باید بر اساس یکسری معیار انجام شود که در ذیل به آنها اشاره شده است.با ما همراه باشد.سنگ از جمله مصالحی است که هم در نمای خارجی ساختمان و هم در نمای داخلی آن مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال از دوام و زیبایی منحصر بفردی برخوردار است و به دلیل عدم نیاز به هزینه نگهداری جزء محبوب ترین مصالح ساختمانی به شمار می آید.

سنگ هایی که برای نمای بنا انتخاب می شوند از استحکام و قابلیت های بیشتری در مقایسه با سنگ های مخصوص دکوراسیون داخلی برخوردار هستند. پایداری سنگ نما باید در برابر تغییرات آب و هوایی، بارش باران، آلودگی، فرسایش، سائیدگی، نور خورشید و …. بالا باشد تا عمر سازه را افزایش دهد.اجرای نمای ساختمان با استفاده از سنگ باید بر اساس اصول و ضوابط و رعایت یکسری نکات صورت گیرد تا نمایی مقاوم و پایدار ایجاد شود.سنگ ها به سه دسته:

  • سنگ آذرین
  • سنگ رسوبی
  • سنگ دگرگون

تقسیم می شوند که هر کدام دارای انواع مختلف و قابلیت های مخصوص به خود هستند. سنگ های مخصوص نماکاری شامل سنگ ترامیت ، گرانیت، سنگ چینی ، تراورتن ، کوارتزیت ، مرمر ،  سنگ آهک و ماسه سنگ می باشند.

درباره سنگبری کوهستان بیشتر بدانید

نکات مهم در انتخاب سنگ نما

سنگ نما باید سطحی صاف و یکدست داشته و رگه ها و طرح های زیبای آن قابل روئت باشند.ظاهر و بافت سنگ دچار هوازدگی و پوسیدگی نشده باشد.سنگ هایی که برای نما انتخاب می شوند باید عاری از هر نوع ترک خوردگی، شیار و حفره باشند و لب پریدگی در آنها به چشم نخورد.

در برابر عوامل خارجی نظیر باران های اسیدی، تابش نور خورسید، وزش باد، گازها و بخارهای موجود در هوا و … مقاومت داشته باشند.از قابلیت برش کاری، صیقل کاری و چکش کاری برخوردار باشد.در برابر ضربه مقاوم بوده و دچار آسیب نشود.در برابر نفوذ آب مقاوم باشد زیرا نفوذ آب در سنگ در فصول سرد منجر به یخ زدگی و ترک خوردگی سنگ و فرسایش سریع آن می گردد.سنگبری کوهستان،

اجرای نمای سنگی سنگ چینی

نمای سنگی به دو شکل نمای چسبانده شده و نمای مهار شده اجرا می گردد. نماهایی که در اجرای آنها برای اتصال سنگ به دیوار پشتیبان از وسایل اتصال به همراه چسب و یا ملات استفاده می شود نمای چسبانده شده نام دارند. وسایلی که برای اتصالات به کار می روند باربر نیستند و وظیفه آنها نگهداری سنگ بر روی دیوار است اما وظیفه چسب یا ملات تحمل بار ثقلی است.سفید ترین سنگ نما،

در مقابل نماهایی که در آنها سنگ نما توسط سازه پشت بند یا اجزای باربر به دیوار پشتیبان نصب می شود، به نمای مهار شده معروف هستند. در این نماها بارهای جانبی و ثقلی به وسیله مهار تحمل می شوند. شکل قرارگیری مهار، نوع و تعداد آنها به عواملی نظیر:

  • نوع سنگ مصرفی
  • ضخامت سنگ
  • جنس دیوار پشتیبان
  • و نوع بارهایی که به آن وارد می شود

بستگی دارد.

پروژه های سنگبری کوهستان

دیوار پشتیبان ممکن است از جنس بلوک، آجر و یا بتن بوده و باری که به مهار وارد می شود می تواند بار سیکلی، بار مرده و یا ترکیب هر دو بار باشد. در نمای سنگی منظور از سازه پشتیبان، سازه ای است که با استفاده از آن بارهایی که به مهارها و سنگ نما وارد می شوند، به ساختمان منتقل می گردند.ارزانترین سنگ نما،

در طراحی سازه پشتیبان یا پشتبند باید موارد مختلفی نظیر بارهای ثقلی، تجهیزات اتصال سنگ، نحوه نصب، سکوی نگهدارنده و … مورد توجه واقع شوند. دیوار پشت بند در طراحی بنا، دیوار حائل محسوب می شود و ابعاد سنگ باید به نحوی باشند که برای اتصال نما نیازی به سازه اضافی نبوده و تنها به یک دیوار بنایی برای پشت بند کافی باشد.

با سنگ ترامیت بوکان بیشتر آشنا شوید.

قاب فلزی در نمای سنگی

برای اتصال نمای سنگی به دیوار پشت بند از دو نوع قاب فلزی با نام های استاد و خرپا استفاده می شود. به قابی که از اعضای مجزا برای اتصال به سازه تشکیل شده استاد و به مجموعه پیش ساخته ای که با ابعاد بزرگ به پشت بند متصل می گردد خرپا گفته می شود. هر دو قاب فلزی را می توان از مقاطع فولادی گالوانیزه سنگین، مقاطع سازه ای استاندارد نورد شده و یا مقاطع پیش ساخته آلومینیومی ساخت.ارزانترین سنگ نما،

استادها به منظور حداکثر جابجایی نسبی مجاز طبقات طراحی می شوند و طول آنها به اندازه ارتفاع طبقه است اما خرپاها بر اساس عرض دهانه‌های سازه و یا ارتفاع طبقه ساخته می شوند. گاهی اوقات به جای اینکه سنگ ها جداگانه بر روی سازه پشتیبان قرار گیرند، می توان آن ها را به قاب خرپایی فولادی نصب کرد.پانلی که توسط سنگ و قاب شکل می گیرد با جرثقیل بلند شده و به سازه متصل می گردد. این پانل ها فاصله بین دو ستون را پر می کنند.ترامیت،

اصولاً از سیستم پانلی در شرایط نامطلوب آب و هوایی و هنگامی که هزینه کارگر بالاست استفاده می گردد.در نماهای سنگی بین سنگ ها یکسری درز وجود دارد که این درزها باید متناسب با عواملی مانند تغییرات ابعادی، درزگیرها، میله پشتیبان، جا به جایی های سازه ای، رواداری‌های اجرایی و رواداری‌های ابعادی سنگ باشند.

پیج اینستاگرامی صنایع سنگ کوهستان

منظور از جا به جایی سازه ای تغییر طول ستون، پیچ و خیز تیر پیشانی و تغییر مکان های جانبی سازهاست و تغییرات ابعادی به تغییراتی که در اثر کرنش، تغییر دما و جذب رطوبت ایجاد می شوند اشاره دارد.سنگ نما به سنگی گفته می شود که در ابعاد و اشکال مختلف تراشکاری و صیقل کاری شده و مورد استفاده قرار می گیرد. حفره هایی که در سطح سنگ وجود دارند، میزان تخلخل آن را نشان می دهند.سنگ ترامیت بوکان،

هر چه این تخلخل بیشتر باشد آب و رطوبت به میزان کمتر در سنگ نفوذ می کند و سنگ دچار فرسایش نخواهد شد. سنگ گرانیت و سنگ ترامیت از جمله سنگ هایی هستند که به دلیل تخلخل بالا بهترین گزینه برای نماکاری ساختمان به شمار می آیند. امروزه نماهای سنگی بسیار زیبا و چشمگیر بوده و ارزش بالایی به ساختمان می بخشند. نمای سنگی یک نمای بادوام و مستحکم است که طول عمر بالایی داشته و با گذر زمان همچنان ظاهر زیبای خود را حفظ خواهد کرد.


در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر درباره سنگ های ترامیت و نحوه خرید آن ها میتوانید با ما تماس بگیرید.

محصولات صنایع سنگ کوهستان

سنگ ترامیت بوکان،سفیدترین سنگ نما،ارزان ترین سنگ نما،ترامیت،سنگبری کوهستان،کاربرد سنگ ترامیت،