درباره ما

منشاء شکل گیری سنگ های ساختمانی

منشاء شکل گیری سنگ های ساختمانی

منشاء شکل گیری سنگ های ساختمانی

منشاء شکل گیری سنگ های ساخنمانی موضوع قابل بحثی برای هر ساختمان ساز، معمار و افرادی است که به سنگ ها و کاربرد آنها علاقه دارد؛ سنگ به مواد جامدی از سطح زمین گفته می شود؛ که از تجمع یک یا چند گونه کانی که با یکدیگر پیوند یافته اند تشکیل می شود.

سنگ ها مجموعه ای از مواد معدنی و شبه معدنی می باشند. نکته جالب در رابطه با سنگ ها این است که در بخش ساختمان یکی از ابتدایی ترین مصالح می باشند؛ اگرچه امروزه سنگ به علت سنگینی، مشکلات حمل ونقل و استخراج جای خود را به مصالحی همچون آجر داده است اما همچنان بین ساختمان سازان و طراحان دارای طرفدار است و در سازه هایی که طراحی زیبا و شیک دارند و همچنین در پروژه های سنگین و سخت همچون تونل ها، بهمن گیرها، پل ها، سنگ چین ها و خیلی موارد دیگر دارای اهمیت است.

کاربرد و خواص سنگ ساختمانی:

سنگ های ساختمانی به صورت کلی تنها دارای سه منشاء هستند و به گروه سنگ های آذرین ، رسوبی و دگرگون تقسیم بندی می شوند. در اولویت بندی سنگ ها همواره مقاومت آنها در برابر کشش، تحمل فشار، انتشار امواج، پایداری و نفوذ پذیری آنها مورد توجه قرار دارد. سنگ هایی که در از آنها استفاده می گردد اصطلاحا با این نام ها شناخته می شوند:

  • سنگ لاشه
  • سنگ قواره
  • سنگ بادبر یا مالون
  • سنگ پلاک

سنگ لاشه:

این نوع سنگ دارای شکل خاصی نمی باشد و پس از فرآوری در معدن مستقیما به همان صورت در ساختمان به کار گرفته می شود؛ این نوع سنگ در زیرسازی، کف سازی، پر کردن فاصله بین سنگ ها کاربرد دارد.

سنگ قواره:

این نوع سنگ از سنگ لاشه به وجود می آید و در محل تولید با کمی تیشه کاری ظاهری زیبا تر و آراسته تر به خود می گیرد؛ نکته ای که درباره این سنگ حائز اهمیت می باشد این است که این سنگ در کف سازی و جدول سازی هایی که نیازمند کمی طراحی زیبا تری می باشند به کار می رود.

سنگ بادبر (مالون):

سنگی که با تیشه کاری ظاهر آراسته و منظم به خود می گیرد و در ساختمان در قسمت پله ها کاربرد دارد. همچنین این نوع سنگ در تونل سازی، پل سازی و جدول سازی کاربرد دارد.

سنگ پلاک:

این نوع سنگ که یک نوع سنگ تزئینی به حساب می آید در نماسازی ساختمان ها کاربرد دارد. برای تولید این سنگ از سنگ قله استفاده می شود به طوری که آن را به ابعاد دلخواه برش می دهند و تا در حد جلا و آینه شدن ساب می دهند.

انواع سنگ های ساختمانی:

در ایران عمده ترین سنگ هایی که مورد توجه ساختمان سازان و طراحان قرار دارد و بیشتر در ساختمان ها استفاه می شوند عبارتند از گرانیت، تراورتن، مرمر، مرمریت، کوارتزیت، سرپانتین، ماسه سنگ و شیشه است که از منشاء شکل گیری چند سنگ پر طرفدار در این مقاله برای شما رونمایی می کنیم. سنگ های تزئینی ای که کم قیمت باشند را از تراورتن ها و سنگ های تزئینی ای که گران قیمت باشند، شامل سنگ های گرانیت و مرمریت می شوند.

کاربرد سنگ ساختمانی گرانیت:

این نوع سنگ از خانواده سنگ های آذرین می باشد؛ نکته ای که این سنگ را مورد توجه افراد قرار داده این است که این سنگ مقاومت بالایی دارد و بسیار مستحکم می باشد؛ همچنین دلیل دیگر این است که این سنگ بسیار جلاپذیر بوده و تا در حد آینه شدن قابل ساب می باشد.

نکته : قابل توجه درباره سنگ گرانیت و منشاء شکل گیری سنگ گرانیت، این می باشد که سنگ گرانیت در هر صورت خود، کاربردی می باشد و قابل استفاده است؛ برای مثال سنگ گرانیت خرد شده را در تهیه بتن زیر سازی جاده و راه آهن استافاده می کنند و سنگ ساختمانی آن را برای داخل و خارج ساختمان، مچنین این سنگ برای یاد بود و زیر بنای تاسیسات نیز کاربردی می باشد.سنگ گرانیت ساختمانی مدل های بسیار گوناگونی دارد و از مشهور ترین آنها می توان به گابرو، دیاباز که با نام گرانیت سیاه نیز شناخته می شود اشاره کرد.

کاربرد سنگ ساختمانی کوارتزیت:

این نوع سنگ از نظر ظاهری کاملا شبیه به سنگ گرانیت است اما دارای تفاوت هایی می باشد؛ از جمله این تفاوت ها میتوان به مقاومت بالاتر و سطح زبر و بلوری تر سنگ که آن را از سنگ گرانیت متمایز می کند.

کاربرد سنگ ساختمانی آهک:

نکته قابل توجه در رابطه با این سنگ که باعث شده است طرفداران بسیار زیادی داشته باشد این است که در اندازه ها و ابعاد مختلف قابل برش است؛ همچنین در رنگ های مختلفی نیز موجود می باشد. از سنگ آهک در تزئینات داخل و خارج ساختمان استفاده می گردد.

کاربرد سنگ ساختمانی تراورتن:

این نوع سنگ از طریق تجمع رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی به وجود می آید. سنگ تراورتن در طیف رنگی سفید، خاکستری و کرم موجود می باشد و کاربرد آن در نمای داخلی و خارجی ساختمان می باشد. نکته قابل توجه در این است، که شما عزیزان برای مشاهده انواع سنگ های مرمریت بر روی لینک انواع سنگ تراورتن کلیک کنید.

کاربرد سنگ ساختمانی مرمریت:

این نوع سنگ از خانواده سنگ های دگرگون می باشد. نکته ای که باعث شده این سنگ مورد توجه افراد قرار بگیرد این است که در طیف های خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی موجود می باشد و به علت رنگارنگ بودن در دیوار ها و مکان های هنری و باکلاس بسیار کاربرد دارد.

منشاء شکل گیری سنگ های ساختمانی


برای مشاوره و خرید سنگ ترامیت بوکان با سنگبری کوهستان در ارتباط باشید.